Kilpailun nimi: Volvo Suursaari Race 2009
Tävlingens namn: Volvo Suursaari Race 2009
Päivämäärä / Datum: 5-7.6.2009
Järjestäjä / Arrangör: EMK - EPS - ESF - KLV
Tulokset: Maali
Resultat: Mål
Luokka / Klass: LYS 1 LYS: 1,29- Pituus / längd: 161,8 Mpk/Nm
Sija Purjenumero Veneen nimi Kippari Seura Venetyyppi LYS-luku Varustus   PVM Kello Purj. aika Tasoitus Korj. aika Sijarang.
Plac Segelnummer Båtens namn Skeppare Förening Båttyp LYS-tal Utrustning Luokka Datum Klockan Seglad tid Respit Korr. Tid Plac.straff
1 FIN 9962 Adios George Gebhard SPS X 1-ton 1,29 sgv LYS1 7.6.2009 0:04:34 26:14:34   26:14:34  
2 FIN 10926 Auvo Jyri Lehtinen heips Over-33 1,42 sgv LYS1 6.6.2009 22:19:43 24:29:43 2:31:11 27:00:54  
3 FIN 10936 Speculator Ari Ojala EPS Finngulf-41 1,35 sgv LYS1 7.6.2009 0:22:30 26:32:30 1:13:24 27:45:54  
4 FIN 100 Anne-Maj Mats Lindgren ESF Arcona-400 1,33 sgv LYS1 7.6.2009 1:19:41 27:29:41 0:49:40 28:19:21  
5 FIN 46 Wafi Jesse Aarnio NJK Swan-46 1,35 sgv LYS1 7.6.2009 0:58:37 27:08:37 1:13:24 28:22:01  
6 EST 599 Pegasus Rolf Relander NJK First-50 1,41 gv LYS1 7.6.2009 0:25:30 26:35:30 2:20:33 28:56:03  
7 FIN 10552 Jazz Eljas Saastamoinen VaVk First 36.7 1,29 sgv LYS1 7.6.2009 2:49:57 28:59:57   28:59:57  
8 FIN 9518 First Lady Jarl Laaksonen EMK First 40,7 1,34 sgv LYS1 7.6.2009 1:53:47 28:03:47 1:01:37 29:05:24  
9 FIN 197 Manta Mauri Tuominen TP Melges-32 1,48 sgv LYS1 6.6.2009 22:53:19 25:03:19 3:32:01 28:35:20 3,3
10 FIN 10610 Blåvit Tom Store   Maestro-40 1,35 sgv LYS1 7.6.2009 1:48:15 27:58:15 1:13:24 29:11:39  
11 FIN 10870 Zeska Tom Toivonen EPS Elan-37 1,29 sgv LYS1 7.6.2009 3:09:04 29:19:04   29:19:04  
12 FIN 9694 Fretta Kalle Tolvanen Me Finngulf-41 1,36 sgv LYS1 7.6.2009 2:09:17 28:19:17 1:25:00 29:44:17  
13 FIN 7000 Teknopump Roger Tuhkunen EPS Farr 1-tonner 1,33 sgv LYS1 7.6.2009 2:38:51 28:48:51 0:49:40 29:38:31 1,1
14 FIN 10523 Daccapo Anssi Koskela EPS Finngulf-37 1,29 sgv LYS1 7.6.2009 3:51:02 30:01:02   30:01:02  
15 FIN 15425 Julia Ville-Veikko Niskanen SVK Elan-40 1,32 sgv LYS1 7.6.2009 3:15:11 29:25:11 0:37:32 30:02:43  
16 FIN 9980 Masi II Matti Sistonen LrPS First 36.7 1,29 sgv LYS1 7.6.2009 4:01:25 30:11:25   30:11:25  
17 FIN 10134 Jolie Antti Korkeela Savk Dufour 44 HR 1,39 sgv LYS1 7.6.2009 2:15:04 28:25:04 1:58:49 30:23:53  
18 FIN 8007 Saililo Kari Oksanen EM  Banner-41spec 1,33 sgv LYS1 7.6.2009 3:28:00 29:38:00 0:49:40 30:27:40  
19 FIN 10194 Justiina Markku Lakomaa KLV Maestro-40 1,36 sgv LYS1 7.6.2009 2:56:22 29:06:22 1:25:00 30:31:22  
20 FIN 11045 Panasonic Hannu Niemelä HSK Salona-45 1,32 sgv LYS1 7.6.2009 4:29:32 30:39:32 0:37:32 31:17:04  
21 FIN 7642 Naviculare Henri Lindholm HSK First 45 f 5 1,31 sgv LYS1 7.6.2009 5:01:28 31:11:28 0:25:13 31:36:41  
22 FIN 10876 Pura Vida Juha Pinomaa EPS Jeanneau SO 45DS 1,29 sgv LYS1 7.6.2009 6:46:57 32:56:57   32:56:57  
  FIN 10986 Janine Pekka Åström EMK Bavaria-50 Club 1,30 sgv LYS1 DNF   DNF 0:12:42   3,3
                               
                               
Luokka / Klass: LYS2 LYS: 1,21-1,28 Pituus / längd: 161,8 Mpk/Nm
Sija Purjenumero Veneen nimi Kippari Seura Venetyyppi LYS-luku Varustus   PVM Kello Purj. aika Tasoitus Korj. aika Sijarang.
Plac Segelnummer Båtens namn Skeppare Förening Båttyp LYS-tal Utrustning Luokka Datum Klockan Seglad tid Respit Korr. Tid Plac.straff
1 FIN 3401 Belle-Amie Jukka Jaskari TP Diva-39 1,25 sgv LYS2 7.6.2009 2:35:10 29:05:10 0:56:20 30:01:30  
2 FIN 9703 Jasmiina Mikko Toppila KLV Mannerberg-31 1,24 sgv LYS2 7.6.2009 2:53:37 29:23:37 0:42:36 30:06:13  
3 FIN 8429 Blanco Tuomas Riski YP Sun Magic 44 1,25 sgv LYS2 7.6.2009 3:10:10 29:40:10 0:56:20 30:36:30  
4 FIN 9479 Karlo Raimo Rasanen LrPS Mannerberg-34 1,26 sgv LYS2 7.6.2009 3:12:10 29:42:10 1:09:52 30:52:02  
5 FIN 8348 Fanni Hannu Hiitola VVK Elan-43 1,26 sgv LYS2 7.6.2009 3:12:36 29:42:36 1:09:52 30:52:28  
6 FIN 4000 Cosa Nostra Kai Kuusi SPS Hurricane-900 1,23 sg- LYS2 7.6.2009 3:59:55 30:29:55 0:28:38 30:58:33  
7 FIN 10510 Röikenesol Jim Rannila VL Bavaria-39 CR 1,22 sgv LYS2 7.6.2009 4:53:29 31:23:29 0:14:26 31:37:55  
8 FIN 5706 Vivace Ilmari Absetz RTM SSR-395 1,21 sgv LYS2 7.6.2009 5:25:00 31:55:00   31:55:00  
9 FIN 10258 Balder Vesa Viitanen HSS Baltic-42 C&C 1,26 s-v LYS2 7.6.2009 4:20:46 30:50:46 1:09:52 32:00:38  
10 FIN 5786 Ulla Olli Mäkinen HSK X-372 MH 1,26 sgv LYS2 7.6.2009 4:21:42 30:51:42 1:09:52 32:01:34  
11 FIN 9272 Oro laura Jarkko Korvenranta VVK Swan-41 1,21 sgv LYS2 7.6.2009 5:39:33 32:09:33   32:09:33  
12 FIN 10673 Cassandra Markus Renlund ESF X-99 1,25 sgv LYS2 7.6.2009 4:50:24 31:20:24 0:56:20 32:16:44  
13 FIN 10150 Ancela Klaus Kumlin LLV Bavaria-42 CR 1,27 sgv LYS2 7.6.2009 5:21:13 31:51:13 1:23:11 33:14:24  
14 FIN 10423 Aglaia Tiitus Aho HSK Bavaria Match-35 1,28 sgv LYS2 7.6.2009 5:31:30 32:01:30 1:36:17 33:37:47  
15 FIN 10884 X-Dream Juha Vasko KoPu X-99 1,25 sgv LYS2 7.6.2009 4:49:24 31:19:24 0:56:20 32:15:44 3,3
16 FIN 9476 Vildanden Nappe Andler Me Maestro-38 1,25 sgv LYS2 7.6.2009 6:37:29 33:07:29 0:56:20 34:03:49  
17 FIN 10964 Pronto 2 Mika Auvinen HSK Bavaria Vision-40 1,28 sgv LYS2 7.6.2009 9:05:45 35:35:45 1:36:17 37:12:02  
18 FIN 10444 Vivian Mika Gerlander HSK First 42s7 1,28 sgv LYS2 7.6.2009 6:21:50 32:51:50 1:36:17 34:28:07 2,2
  FIN 9796 Arandea Jukka Vikman EPS Finngulf-33 1,21 --v LYS2 DNC   DNC      
                               
                               
                               
                               
Luokka / Klass: LYS3 LYS: 1,17-1,2 Pituus / längd: 149,4 Mpk/Nm
Sija Purjenumero Veneen nimi Kippari Seura Venetyyppi LYS-luku Varustus   PVM Kello Purj. aika Tasoitus Korj. aika Sijarang.
Plac Segelnummer Båtens namn Skeppare Förening Båttyp LYS-tal Utrustning Luokka Datum Klockan Seglad tid Respit Korr. Tid Plac.straff
1 FIN 9734 Kristiina II Juhani Laakso KPS Dehler-34  1,17 sgv LYS3 7.6.2009 3:04:08 29:44:08   29:44:08  
2 FIN 21 Gabriella Ari Pulkkinen KPS Avance-36 1,17 sgv LYS3 7.6.2009 3:12:04 29:52:04   29:52:04  
3 FIN 10605 Penelope Perttu Rönkkö HSK First 31.7 LR 1,18 sgv LYS3 7.6.2009 3:01:40 29:41:40 0:14:15 29:55:55  
4 FIN 6801 Tai-Tai Timo Lauttia EM Inferno-33 1,19 sgv LYS3 7.6.2009 2:51:47 29:31:47 0:28:15 30:00:02  
5 FIN 10568 Rebella Rami Gagneur SAVK One Off  33' 1,20 sgv LYS3 7.6.2009 2:43:36 29:23:36 0:42:02 30:05:38  
6 FIN 10879 Uhuru Heikki Vesalainen HSK First 31.7 LR 1,18 sgv LYS3 7.6.2009 3:11:30 29:51:30 0:14:15 30:05:45  
7 FIN 9812 Zelda Heikki Mentula Me Breehorn-37 1,17 sgv LYS3 7.6.2009 4:19:56 30:59:56   30:59:56  
8 FIN 8943 Sarastus Timo Gröhn MP X-302 1,17 sgv LYS3 7.6.2009 4:21:26 31:01:26   31:01:26  
9 FIN 10380 Lutra Lutra Petri Mustonen HSK First 31.7 LR 1,18 sgv LYS3 7.6.2009 3:55:57 30:35:57 0:14:15 30:50:12 3,3
10 FIN 8711 Cavatina Pekka Järvinen KLV Siesta 32 S 1,18 sgv LYS3 7.6.2009 4:07:12 30:47:12 0:14:15 31:01:27  
11 FIN 10468 Melisande Eero Lehmijoki HSK First 31.7 LR 1,18 sgv LYS3 7.6.2009 4:08:09 30:48:09 0:14:15 31:02:24  
12 FIN 10486 Violetta Harri Peltoniemi KLV Delphia-37 1,18 sgv LYS3 7.6.2009 4:06:31 30:46:31 0:14:15 31:00:46 3,3
13 FIN 10103 Miss Piggy Juha Riikonen KLV First 31.7 HR 1,19 sgv LYS3 7.6.2009 4:02:02 30:42:02 0:28:15 31:10:17  
14 FIN 10356 Squaw II Juha Äystö JVS First 31.7 LR 1,18 sgv LYS3 7.6.2009 4:21:33 31:01:33 0:14:15 31:15:48  
15 FIN 11017 Nea Jonne Tukia EMK First 31.7 LR 1,18 sgv LYS3 7.6.2009 4:19:10 30:59:10 0:14:15 31:13:25 1,1
16 FIN 10187 Anastacia Aulis miskala KuoPS First 31.7 LR 1,18 sgv LYS3 7.6.2009 4:54:11 31:34:11 0:14:15 31:48:26  
17 FIN 5665 Ariel II Mika Jääskeläinen RTM Avance-36 1,17 sgv LYS3 7.6.2009 5:46:45 32:26:45   32:26:45  
18 FIN 10954 Sen Tommi Kyntölä SMK-FMK First 31,7 LR 1,18 sgv LYS3 7.6.2009 6:09:28 32:49:28 0:14:15 33:03:43  
19 FIN 3411 Kifaru Peter Wikman EM Avance-40 1,20 sgv LYS3 7.6.2009 5:56:37 32:36:37 0:42:02 33:18:39  
20 FIN 3440 Trinity Ville Laine ESF Swan-371 1,20 sgv LYS3 7.6.2009 6:15:30 32:55:30 0:42:02 33:37:32  
21 FIN 5511 Wella Juha-Pekka Hotinen PSS MP-36 1,19 sgv LYS3 7.6.2009 5:31:23 32:11:23 0:28:15 32:39:38 3,3
22 SWE 10885 Ellen Daniel Peterson NJK First 27.7 1,17 sgv LYS3 7.6.2009 7:52:54 34:32:54   34:32:54  
23 L 7234 Kaze 2 Pertti Murtomäki Me Sweden Yachts-34 1,18 sgv LYS3 7.6.2009 7:48:13 34:28:13 0:14:15 34:42:28  
  FIN 7181 Marielle Hannu Pesonen EMK X-342 1,20 sgv LYS3 DNC   DNC 0:42:02    
                               
                               
Luokka / Klass: LYS4 LYS: 1,02-1,16 Pituus / längd: 149,4 Mpk/Nm
Sija Purjenumero Veneen nimi Kippari Seura Venetyyppi LYS-luku Varustus   PVM Kello Purj. aika Tasoitus Korj. aika Sijarang.
Plac Segelnummer Båtens namn Skeppare Förening Båttyp LYS-tal Utrustning Luokka Datum Klockan Seglad tid Respit Korr. Tid Plac.straff
1 FIN 527 Fatmai Juhani Isotalo LrPS Botnia 6 1,09 sgv LYS4 7.6.2009 3:40:53 30:40:53 2:03:51 32:44:44  
2 FIN 1257 KEO Juhani Hyytiäinen KPS Guy-33 1,13 sgv LYS4 7.6.2009 2:59:19 29:59:19 3:07:44 33:07:03  
3 FIN 319 Helmi Kristian Raij EMK Albin Express 1,12 sg- LYS4 7.6.2009 3:31:31 30:31:31 2:52:11 33:23:42  
4 FIN 873 Cascade Sakari Vento LrPS Botnia 6 1,09 sgv LYS4 7.6.2009 4:21:39 31:21:39 2:03:51 33:25:30  
5 FIN 6863 Solveig Jan Rönnback NJK Inferno-31 1,16 sgv LYS4 7.6.2009 3:06:01 30:06:01 3:52:45 33:58:46  
6 FIN 4493 Donna Markku Auvinen SPS Inferno-31 1,16 sgv LYS4 7.6.2009 3:30:21 30:30:21 3:52:45 34:23:06  
7 FIN 9068 Aurora Konsta Luhtala SVK Dufour-32 Classic 1,15 sgv LYS4 7.6.2009 3:08:02 30:08:02 3:38:00 33:46:02 2,2
8 FIN 9152 VindUngen Paul Eklund HSK Finngulf-28E 1,14 sgv LYS4 7.6.2009 4:21:36 31:21:36 3:23:00 34:44:36  
9 FIN 1344 Northern Lights Thomas Skogström EMK Lohi-25 1,02 sgf LYS4 7.6.2009 7:48:50 34:48:50   34:48:50  
10 FIN 6330 Ariel Jukka Salminen EPS Maxi-999 1,15 sgv LYS4 7.6.2009 4:28:04 31:28:04 3:38:00 35:06:04  
11 FIN 10514 Millamanda Peter Kondratjeff KLV First-345 1,16 sgv LYS4 7.6.2009 4:19:03 31:19:03 3:52:45 35:11:48  
12 FIN 3312 Heili Rami Hämäläinen HSK Inferno-31 1,16 sgv LYS4 7.6.2009 4:27:29 31:27:29 3:52:45 35:20:14  
13 FIN 4235 Memories Jukka Siren TaPS H-323 1,13 sgv LYS4 7.6.2009 5:29:51 32:29:51 3:07:44 35:37:35  
14 FIN 3649 Alexandra Juhani Toppari AVK Inferno-31 1,16 sgv LYS4 7.6.2009 4:31:11 31:31:11 3:52:45 35:23:56 1,1
15 L 1148 Gyy Esko Airola EPS Finnfire-33 1,14 sgv LYS4 7.6.2009 5:34:47 32:34:47 3:23:00 35:57:47  
16 L 4161 La Chanteuse Patrick Vikström NJK Maestro-35 1,16 sgv LYS4 7.6.2009 5:05:45 32:05:45 3:52:45 35:58:30  
17 FIN 3050 La Nonna Veikko Mäkipää MP Seawind-32 1,12 sgv LYS4 7.6.2009 6:00:01 33:00:01 2:52:11 35:52:12 2,2
18 FIN 11016 Viima Niklas Pakkasjärvi NJK S&S Swan-36 1,13 sgv LYS4 7.6.2009 5:54:44 32:54:44 3:07:44 36:02:28  
19 K 817 Uomie Eero Kairamo SuPS Class 2 Ocean R 1,14 sgf LYS4 7.6.2009 5:46:59 32:46:59 3:23:00 36:09:59  
20 FIN 8005 Carpe Diem Magnus Sjödahl HUS Maxi Fenix 1,07 sgv LYS4 7.6.2009 7:52:42 34:52:42 1:30:07 36:22:49  
21 FIN 3529 Merikotka Jorma kostiainen RIPS Guyline-95 1,14 sgv LYS4 7.6.2009 6:16:17 33:16:17 3:23:00 36:39:17  
22 FIN 1898 Goldie Antti Seppänen SVK Guy-33 1,14 sgv LYS4 7.6.2009 6:19:18 33:19:18 3:23:00 36:42:18  
23 FIN 752 Cita Jere Kuusinen SSP Albin Ballad 1,08 sgv LYS4 7.6.2009 7:57:33 34:57:33 1:47:08 36:44:41  
  L 1338 Firefly Mikko Lehmuskoski SAVK Finnfire-33 1,14 sgv LYS4 DNC   DNC 3:23:00    
  FIN 5284 Giacinta Robert Löfman PBK Omega-30 1,14 sgv LYS4 DNC   DNC 3:23:00    
  FIN 5813 Belsebub Olli Junnila Me Elan-31/33 1,16 sgv LYS4 DNC   DNC 3:52:45